Nyomatok
Munkáimból hoztam egy kisebb csokorra valót. Leginkább azzal a céllal, hogy a szitanyomás szerteágazó lehetőségeit szemléltessem. Persze fontos tudni, hogy ezek a lehetőségek műhelyenként változóak. Gondolok itt a gépekre, festékekre, szárítási, hőkezelési lehetőségekre és ehhez hasonlókra.
Talán nem is tudtok olyat mondani, amire ne lehetne valamilyen úton-módon szitanyomatot készíteni. Legyen az sík vagy íves felület, üveg vagy éppen pamutpóló esetleg öntapadó fólia, rendszámtáblakeret, Euro bankjegy egyik biztonsági eleme, szilikongumi úszósapka, papírszatyor és még sorolhatnám hosszan.
Egy különlegességgel kezdeném a szitanyomatok sorát, egy kis sorozatban készülő motoros hajó műszerfalának egyik számlapját láthatjátok. A matt fekete felületre fényes és domború festékkel lett nyomva a fordulatszámmérő beosztása.
Egy régebbi de igen szépen sikerült munka ez a ballagási meghívó, mely egy régi és patinás budai gimnázium részére készült. A csokoládé barna papírra aranyfestékkel készült a szitanyomat. A meghívó dizájnere kedvenc leányom volt,, rendkívül határozott elképzeléssel és kérlelhetetlen a minőséggel.
Talán hitvallásnak is tekinthető, hogy egy névjegykártya legyen a lehető legegyszerűbb. Mégis lehetséges újszerűt alkotni, ami nem megy az olvashatóság rovására.
Vannak azért ezen a téren is kihívások, főleg ha az ember saját magának támasztja azokat. Itt fekete fotó kartonból készült a névjegy, ami az ügyfél kifejezett kérése volt. A matt felületen (szerintem) nagyon szép a fényes, színtelen lakk nyomat, ami még a felületből ki is domborodott.
Olaszországi megbízom „csak” névjegykártyát kért. Megkapta. Talán nem szokványos megoldás a kifutóra nyomott arany szövegrész.
Ez a tárgy régi és híres magyar vállalat megbízásából született. Mégpedig céges, karácsonyi ajándék kísérő lett, amit aztán a fenyőfára díszként is lehetett használni. A tervezéstől a késztermékig minden itt készült. A különlegességét az ezüst festék adja, amit a szitanyomás után hőkezelni volt szükséges annak érdekében, hogy a domború hatást el lehessen érni.
Maradjunk még a szitanyomott névjegyeknél egy kicsit. Itt a rendkívül apró betűméretre hívom fel a figyelmeteket. A domború fényes festék már csak hab a tortán.
Persze a legjellemzőbb szitanyomási tevékenység a pólóra történő emblémázás. A következő két nyomat esetében a tónus- vagy más nevén raszternyomásra hívnám fel a figyelmeteket.
Egy egyszerűbbnek tűnő szitanyomás a következő. Itt leginkább a grafika mérete (mintegy 40cm hosszú) és elhelyezése volt a gond. A póló elején a jobb oldalon van, a hátán pedig a bal oldalon.
Sokféle és látványos hatást lehetséges szitanyomással előállítani. Az egyik az úgynevezett pufi festék.
Pólóból nem is mutatok többet, mert az annyira magától értetődő. Meglepő lehet, hogy alumínium műszertokra is szitanyomással kerül fel a szükséges szöveg vagy ábra. Megfelelő berendezésekkel ez is megoldható.
Ha már a 3D* kiterjedésű tárgyaknál tartunk, akkor szeretném megmutatni ezeket a boros palackokat, amiket egy pincészet megbízásából szitáztam. Különleges, kézműves borok részére, kis példányszámban készült.
*a pólókhoz, névjegyekhez képest mindenképpen. A tekintélyesnek mondható vastagsága vagy éppen az ívessége miatt.
Üvegre belülre ragasztható de kívülről olvasható öntapadó matricák készítésére a legalkalmasabb technológia a szitanyomás. A szitafestékek UV stabilak és időjárásállóak, ráadásul fémes színek (arany, ezüst) is rendelkezésre állnak.
Sok esetben az emblémázandó tárgy mérete, anyaga, annak minősége, összetétele, felület struktúrája jelenti a megoldandó feladatot. Ez esetben a hátizsák fedele volt a „tettes” a maga szegélyével, zipp zárjával és 600D anyagával, ami erősen struktúrált. Itt transzfer eljárással készült a szálloda logója, hogy a finomnak mondható részletek is érvényesüljenek.
Ezt a szolid piros csíkot egy belgiumi ügyfelem kérte rendszámtáblakeretek szélére. A matt fekete műanyagon a fényes és domború szitafesték jó kontrasztot ad.
A végére hagytam egy kedves téli üdvözlőlapot. Ebben azon kívül, hogy saját grafikai terv és kivitelezés, a különlegességet a textilre használatos pufi festék papírra történő nyomása jelenti. Szép vastag "hólepel" fedte be a tájat.