A festékekről első nekifutásra.
Érdemes szót ejteni a szitanyomáshoz használt festékekről is. Na ne várjátok tőlem tudományos szintű értékezést e tárgyban, hiszen én csak (fel)használója vagyok ezeknek.
Fontosnak tartom már itt az elején rögzíteni, hogy a ma használt szitanyomófestékek alapvetően környezetbarát anyagokból készülnek. Az alapot adó műgyantáktól kezdve egészen a színezékekig, minden összetevő "zöld". Ez persze nem azt jelenti, hogy csak ebben a színben kapható, gyakorlatilag a teljes Panton skála kikeverhető, a fémes színekkel együtt.
Tehát arany, ezüst festékek is elérhetők, gyakorlatilag ugyanazokkal a tulajdonságokkal, mint a színes színek. Tudom, van már olyan tintasugaras nyomtató, ami szintúgy tudja a fémes színeket. Csakhogy azzal nem lehetséges például pólóra nyomni. De az öntapadó fóliát is laminálni kell az UV és karcvédelem miatt, míg a szitanyomott termék illetve festék nem igényel ilyesfajta huncutságot.
A vegyipari anyagok, gyártástechnológiák fejlődése tették lehetővé, a közösségi szabályozás pedig kötelezővé a festékek kizöldülését. Ennek csak örülni lehet azt hiszem. Szitanyomóként mindenképpen üdvözlendő lépések ezek. A különféle anyagok kipárolgása továbbra is fennáll, de ezek lényegesen barátságosabbak, mint mondjuk 10 évvel ezelőtt, a még korábbiakról ne is szóljunk. Az ember egészségére és a természeti környezetre nézve is elmondható, hogy korántsem annyira veszélyes anyagok ezek, mint évekkel vagy évtizedekkel ezelőtt. Mindenesetre célszerű jól szellőző vagy megfelelő elszívóval rendelkező helységben dolgozni ezekkel a festékekkel. Nagyon fontos tudni: az oldószer gőze nehezebb a levegőnél! Mérgező, egészségkárosító hatású. Kellő koncentrációban gyulladás és robbanás veszélyes. Ezért nem nindegy milyen a szellőző berendezés. Motorjának mindenképpen szikramentesnek kell lennie!
Persze nem szabad megfeledkezni a helyes tárolásról és felhasználásról sem! Kerülni szükséges a festékes edények túlzott felmelegedését, hiszen a hő hatására megindul a kötés folyamata vagy a kipárolgás oldószeres festék esetén és ennek következményeképpen a kötés. Röviden és magyarul a festékünk be fog dögleni, ha meleg, napos helyre tesszük vagy nincs kellően lezárva a vödör.
Az oldószeres festékek, ha már így szóba kerültek, a leginkább veszélyesek. De ezek nélkülözhetetlenek. Nagyon sok anyagot csak ilyen festékekkel lehetséges megnyomni. Az öntapadó fóliák (matricák) talán a legtipikusabbak e téren. Egy szóval a műanyagok. Vagy a festett felületek. Ugyanis ezek a festékek éppen oldószer tartalmuk segítségével "lazítják" a felületet, ezzel segítve a pigment- és hordozóanyagnak a kötődését.
Nektek K.Ügyfélként igazán nem is fontos tudnotok, hogy az általatok megrendelt munka milyen festékkel kerül megnyomásra. Egy a lényeg, hogy tartós legyen. Mondjuk igaz, hogy póló nyomása esetén választhattok, vizes vagy plasztizol festékkel legyen nyomva. Mindkettőnek meg van a maga előnye. A vizes kissé lágyabb tapintású, természetesebb és az anyag is szellőzik a nyomat alatt bizonyos mértékig. Míg a plasztizol gumis tapintású. Ám nagyon finom részletek, vonalak és rács pontok nyomására kiváló festék.
A cikk címe erősen sugallja, hogy lesz folytatás....