A pólók minőségéről néhány szót
Érdemes néhány szót vesztegetni a pólók minőségéről is, hiszen nagyban befolyásolják a nyomat végső minőségét és sok minden mást is. A cégünkről alkotott véleményt is!
Nem nehéz belátni, hogy ilyen-olyan okokból a festék csak valamiféle anyagon, cérnaszálon, huzalon, felületen képes megtapadni, a lyukakon nem. A felület minél egyenletesebb, összefüggőbb, annál szebb lesz a festékréteg, a szitanyomat maga. Próbáltál már fonott drótkerítést telibe lefesteni? Persze ez képtelenség! Mennyivel szebb lesz a garázsajtó, nem?
No de honnan is tudható egy póló anyagának a minősége, miből lehet erre következtetni? A póló súlyából. Ennek van egy mérőszáma és mértékegysége. Ez például lehet 135 gramm/m2, ami nem túl jó minőség, bár vannak ennél vékonyabbak is. Például a kínai sebkötöző géz. A szálak vastagsága vélhetőleg azonos a nagyobb súlyú anyagéval, csakhogy ez a ritka kötésű, könnyűanyagú leginkább egy vizespóló versenyre alkalmas.
Az anyagminőség befolyással lehet az adott cégre is, amelyik pólót rendel magának. Ha munkaruhának használják majd, akkor elvárás, hogy az rendszeresen mosva legyen. Ezt pedig csak egy vastagabb, sűrűbb kötésű, nehezebb póló anyaga képes leviselni. Az anyag lehet 220 gramm/m2 is, ami bizony igen jó minőség már. Tömör, egységes felülettel, amire szépséges nyomatokat lehet készíteni. Azonban egy gyengébb minőségű póló reklámajándékként való alkalmazása kétségeket ébreszthet a megajándékozottban. Miszerint ha ilyen gyenge (értsd: ócska) a póló, milyen lehet a cég?
Mutatnék példát most egy 135 gramm súlyú pólóra készült nyomatból és az ezzel kapcsolatosan felmerülő nehézségekből. Tíz póló lett megnyomva ezen a nyomólapon és máris jelentős mértékben átütött rá a festék. Ez később csak egyre vastagabb lesz és a nyomat minőségét ez is rontani fogja. Munka közben folyamatos nyomólap tisztítást igényel, lassítva a munkát.
A fekete rétegnél sajnos ebben az esetben nem lehetséges több felülnyomást alkalmazni, mert a többi grafikai elem fotószerű. A nagyobb festékréteg vastagság jelentősen rontaná annak látványát, minőségét. Azonban rendkívül jól illusztrálja a nyomathordozó anyag gyenge minőségéből eredő problémát.
Ez itt tulajdonképpen nem is egy réteg festék, hanem kettő. Első alkalommal közbülső szárítás nélkül, úgynevezett nedves-a-nedvesre módon, kétszer kell megnyomni. A lehető legnagyobb tömörséget kell elérni a szálakon. Ezután következik a már száraz, lényegesen homogénebb felületre a második
Jól látható, hogy egyszeri festékréteg nem is elegendő, mert csak a szálakon tapad meg a festék. Az Ügyfél pedig, bár a pólót ő biztosította és tisztában van annak minőségével, mégis elvárja a kiváló nyomatot. Szükséges felülnyomni egy újabb, második réteggel az elsőt. Ez már szépen tömíti az anyag lyukait, de a vékony pólón kellemetlenül vastag és nehéz nyomatot eredményez.